Puoliso pakkasi viisi minuuttia, minä kaksi päivää

Olen aina inhonnut pakkaamista. En koskaan tiedä, millainen määrä tavaraa on riittävästi. Tuskailen ja ahdistun. Kun lähdimme viikko sitten mökille, mies pakkasi viidessä minuutissa. Minä pakkasin kimpsujani useamman tunnin ja vieläpä kahtena eri päivänä. Kun luulin olevani valmis ja reppu oli täynnä, huomasin unohtaneeni kaapin oveen roikkumaan osan pakattavista vaatteista. Jouduin purkamaan repun ja jättämään osan tavaroista.

Ensi kerralla tahdon kerrankin olla se, joka hymyilee toisen vielä pakatessa (ehkä vähän utopistista, mutta tavoitteita sopii asettaa!). Siksi päätin kirjata muistiin, mitä pakkaamistani romppeista oikeasti käytin ja tarvitsin viikon aikana. Jospa vaikka seuraava mökkireissu olisi listan myötä vähän helpompi.

Mitä viikoksi tarvitsee?

Tässä mitä pakkasin ja kyseenalaistukset (alun perin pakattu vedetty yli ja viereen kirjattu, mikä olisi riittänyt):

  • 2 hellemekkoa 1 hihaton hellemekko
  • 1 lyhythihainen tunika
  • 2 t-paitaa 1 t-paita
  • 1 pitkähihainen paita
  • villapaita
  • pitkähihainen bolero 1 villatakki
  • 2 pitkät mustat housut (urheilu-/vapaa-ajan housut ja puuvillaleggingsit)
  • lyhythihainen yöpaita ja pitkälahkeiset yöhousut
  • takki
  • huivi
  • hellehattu (ilmankin olisi pärjännyt, mutta käytin kyllä – jos ei edes helteellä käyttäisi, voisi luopua koko hatusta…)
  • 2 paria pitkävartisia sukkia (käytin yhtä paria)
  • 2 paria lyhytvartisia sukkia (käytin yhtä paria)
  • villasukat (tavalliset sukat riittävät, mutta villasukat ovat kieltämättä etenkin autossa kivat)
  • alusvaatteet
  • bikinit (uida voi alasti)
  • lenkkarit
  • nahkasandaalit (jos on vaan pöpelikössä, mekon kanssa lenkkarit ok/paljaat jalat – jos ottaa sandaalit, niin lyhytvartiset sukat voinee jättää pois)
  • meikkipussi
  • hiusharja (yllättäen en käyttänyt, mutta ehkä edes kampa olisi hyvä ottaa varmuudeksi?)
  • noin 10 hiuspinniä pari pinniä
  • 2 – 3 hiuslenkkiä
  • kasvojenpesuaine
  • deodorantti (en oikeastaan ole käyttänyt viimeiseen vuoteen, hämmästyttävän hyvin pärjää ilman paitsi muiden seurassa urheillessa)
  • hammasharja ja -tahna, hammasväliharjat
  • pinsetit
  • tarvittava lääkearsenaali (lähinnä allergialääkkeet)
  • kosteusvoide koko vartalolle
  • jalkarasva
  • Bepanthen (huulirasvan sijaan + hyönteisten puremiin ihan ehdoton)
  • pihkasalva
  • huulirasva
  • kasvovoide
  • 2 aurinkorasvaa 1 aurinkorasva
  • aurinkolasit ja kotelo
  • silmälasit
  • kihlasormus, rannekello, rannerengas, kaulakoru, korvakorut
  • 1 kirja (e-kirjat vaihtoehto, jos niistä pitää, minä pidän paperin hypistelystä)
  • 1 keskeneräinen neuletyö eli sukanalku, sukkapuikot ja lankakerä
  • kamera ja varusteet
  • koiran tavarat (ruoka, punkkipihdit ja -lasso, sideharso yms. varmuuden varuiksi, sadepuku, pyyhe, kakkapussit, juoma-astia)
  • 3 CD-levyä autoon (Bluetooth ja puhelin riittää, mutta kun CD-levyjä voi kuunnella nykyään vain autossa…pitäisikö luopua lopuistakin, meillä kun ei edes ole omaa autoa)
  • kännykkä
  • laturi ja autolaturi
  • avaimet
  • lompakko
  • pikkulaukku (johon mahtuvat avaimet, puhelin, lompakko, koirankakkapussit)
  • reppu
  • 2 juomapulloa (kahdelle ihmiselle, joten 2 tarpeen)
  • matkaeväät (voisi jatkossa suunnitella paremmin, pieneen tilaan esim. karjalanpiirakoita ja pari banaania, sipsit jäivät syömättä, suklaat tosin söin)
  • (jos mökillä ei valmiina, niin pyyhkeet, lakanat, shampoo ja pesuneste tarpeellisia, mahdollisesti myös kumisaappaat)

Luonnollisesti tästäkin listasta voisi vielä karsia, mutta etenkään autolla matkustaessani en näe sitä tarpeelliseksi. Varmasti pärjäisi ilman kameraa ja neulomuksia, mutta minulle mahdollisuus neuloa ja fiiliksen iskiessä valokuvata hyönteisiä kuuluvat iloiseen lomaan.

Koirakamaa ei käytännössä tarvitsisi mukaan kovin paljon, jos mitään ei satu, mutta entä jos sattuukin? Parempi ottaa haavatarpeet mukaan ja punkeistahan ei pääse millään. Sadepukua ei todennäköisesti tarvitse sitäkään, mutta kun sen pukee koiralle kurakelillä, säästyy pesemästä koiraa. Ja meidän piski jos mikä inhoaa pesua ja kaikkea märkää.

Katsotaan, kauanko pakkaamiseen menee ensi kerralla aikaa! Toivottavasti aiempaa vähemmän. Onko teillä hyviä pakkausvinkkejä?

 

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s